15 اسفند 1402
خواص مواد غذایی

مواد غذایی حاوی ویتامین A کدامند؟

مواد غذایی حاوی ویتامین A کدامند؟

مواد غذایی حاوی ویتامین A کدامند؟

آنچه در این مقاله می‌خوانیدویتامین آ یکی از اصلی‌ترین ویتامین‌های بدن است که در مواد غذایی مختلفی از جمله مواد غذایی چرب و دریایی وجوددارد. این ماده نباید در بدن کاهش پیدا کند و از طرفی نباید بیش از اندازه وارد بدن شود. برای دریافت این ویتامین می‌توانید با دکتر تغذیه مشورت کنید.

ویتامین A یا رتینول نام گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی است که از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته‌می‌شود.

اکثر مردم مقدار کافی آن را از طریق خوردن مواد غذایی دریافت می‌کنند، اما شاید مادران بخواهند مقدار بیشتری از ویتامین A را به خوراک فرزندانشان اضافه کنند. زیرا ویتامین A به روند رشد کودک کمک‌می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه ویتامین آ باید بدانید، منابعی است که می‌توان این ویتامین را از آنها به دست آورد. برای اینکه این منابع را به خوبی بشناسید، از دکتر تغذیه سوال کنید.

برای دریافت رژیم اختصاصی “از شنبه” فقط کافیه شماره تون رو اینجا وارید کنید!

انواع ویتامین A کدامند؟

ویتامین آ انواع مختلفی دارد و در منابع متفاوتی دیده‌می‌شود. در ادامه به این دو نوع ویتامین آ پرداخته‌ایم:

 •  ویتامین A موجود در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات که وقتی وارد بدن می‌شود، به صورت مستقیم جذب بدن می‌شود.
 • ویتامین A موجود در برخی میوه‌ها و سبزیجات مثل اسفناج که وقتی وارد بدن می‌شود، ابتدا بدن باید آنها را طی فرآیندی پردازش کند تا قابل جذب شود.

ویتامین A بسته به منبعی که تامین می‌شود، فرایند جذب متفاوتی دارد.

میزان نیاز روزانه بدن به ویتامین آ چقدر است؟ (چقدر به متابع ویتامین آ نیازمندیم؟)

حتما از خود می‌پرسید که در روز به چه مقدار ویتامین آ نیاز داریم! میزان ویتامین آی مورد نیاز در افراد به سن آنها بستگی دارد. کسانی که سن بالای ۱۹ سال دارند با افرادی که کودک هستند، به مقادیر متفاوتی از ویتامین آ در روز نیاز پیدا می‌کنند. برای هر مرد بالغ که بالای ۱۹ سال سن داشته‌باشد، روازنه ۹۰۰ mcg ویتامین آ و برای زنان بالغی که بالای ۱۹ سال سن داشته‌باشند، ۷۰۰ mcg ویتامین آ در روز نیاز است. برای کودکان در سنین مختلف این میزان کمتر از ۶۰۰ mcgاست.

برای هر مرد بالغ که بالای ۱۹ سال سن داشته‌باشد، روازنه ۹۰۰ mcg ویتامین آ و برای زنان بالغی که بالای ۱۹ سال سن داشته‌باشند، ۷۰۰ mcg ویتامین آ در روز نیاز است.

علائم کمبود ویتامین آ در چیست؟ (از کجا بفهمیم کمبود ویتامین آ داریم)

اگر ویتامین آ در بدن شما کم شود، علائمی را نشان‌خواهید داد. در ادامه به برخی از این علائم اشاره کرده‌ایم:

 • کسی که ویتامین آ در بدن او کاهش پیدا کند، نمی‌تواند به خوبی در تاریکی ببیند. به این حالت شب کوری گفته می‌شود.
 • مجرای اشکی فرد به قدری خشک می‌شود که خشکی چشم می‌گیرد.

علائم بینایی اولین علائمی هستند که در فردی که به کمبود ویتامین آ مبتلا است، دیده می‌شوند.

چقدر ویتامین آ در مصرف روزانه داری؟

برای دریافت رژیم اختصاصی “از شنبه” فقط کافیه شماره تون رو اینجا وارید کنید!

ویتامین آ در چه چیزهایی وجود دارد؟ (چه مواد غذایی ویتامین آ دارند)

ویتامین آ در مواد غذایی مختلفی وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسید و این مواد غذایی را در رژیم خود جای دهید تا زندگی سالمی داشته‌باشید. یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با ویتامین آ وجود دارد، شناخت منابع آن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره منابع ویتامین آ می‌توانید از دکتر تغذیه کمک بگیرید. پس به منابع غذایی زیر توجه ویژه بکنید:

ویتامین آ چه فوایدی دارد؟
ویتامین آ تاثیرات مختلفی بر روی بدن ما دارد.
 • فلفل دلمه‌ای قرمز: منبع بسیار خوبی از ویتامین A است. نصف فنجان فلفل دلمه‌ای قرمز تقریبا نصف نیاز یک روز شما به ویتامین A را تامین می‌کند.
 • جگر گاو: ممکن است پیشنهادی نباشد که شما دوست داشته‌باشید، اما بهتر است بدانید که جگر گاو سرشار از ویتامین A است که به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و تولید آنتی‌بادی کمک‌می‌کند.
 • سیب‌زمینی شیرین: این ماده غذایی منبع بسیار غنی ویتامین A است. یک عدد سیب‌زمینی شیرین پخته‌شده بیش از ۵۰۰% نیاز یک روز شما به ویتامین A را تامین می‌کند.
 • بستنی: کدام بهتر به نظر می‌رسد؛ یک فنجان بستنی یا ۲۰ قوطی کنسرو ماهی؟ باور کنید یا نه هر دوی آنها به یک میزان دارای ویتامین A هستند. (تقریبا ۲۰% میزانی که بدن شما در یک روز باید دریافت کند.) با‌این‌حال شما باید ۲۵ اسکوپ بستنی بخورید، تا به اندازه یک سیب‌زمینی شیرین پخته‌شده ویتامین A دریافت کنید.
 • کدو تنبل: ویتامین A به عملکرد بهتر قلب، ریه و کلیه کمک‌می‌کند. اگر شما اهل خوردن دسر هستید پای کدو تنبل انتخاب خوبی است. کدو تنبل سرشار از بتاکاروتن و آنتی‌اکسیدان است که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می‌کند.
 • هویج: ویتامین A عملکرد مثبت چشمان شما را آن‌گونه که باید حفظ می‌کند. کسانی که مقدار کافی ویتامین A دریافت نمی‌کنند (عمدتا در آفریقا و جنوب شرقی آسیا) دچار شب‌کوری می‌شوند. تنها نصف فنجان هویج خام، مقداری بیشتر از نیاز یک روز شما به ویتامین A را تامین می‌کند.
 • مکمل‌ها: اگر برای شما سخت است که ویتامین A بدن خود را از طریق مواد غذایی بالا تامین کنید، می‌توانید از برخی دیگر از مواد مثل غلات، حبوبات، ادویه‌جات و شیر استفاده کنید. در رابطه با مصرف قرص‌های مکمل هم حتما با دکتر تغذیه خود مشورت کنید.
منابع ویتامین آ
جگر
هویج
کدو تنبل
بستنی
فلفل دلمه‌ای قرمز
سیب زمینی شیرین
مکمل‌ها
منابع ویتامین آ
قرص ویتامین آ برای چی خوبه؟
قرص ویتامین آ می‌تواند کمبود ویتامین آ را برطرف کند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

ویتامین آ از ویتامین‌های ضروری برای بدن است. اما از آنجایی که این ویتامین محلول در چربی است، باید به میزان کافی مصرف شود. اگر این ویتامین‌ها بیش از حد نیاز مصرف شوند، می‌توانند مسمومیت ایجاد کنند. البته که اگر تنها منبع دریافتی ویتامین آی بدن شما مواد غذایی باشند، معمولا مسمومیت اتفاق نمی‌افتد. در مواردی که منابع صناعی برای تامین ویتامین آ استفاده می‌شوند، چنین مشکلی ایجاد می‌شود.

برای آشنایی با منابع ویتامین آ، بهتر است که از دکتر تغذیه کمک بگیرید. مخصوصا اگر باردار هستید و یا نوزاد دارید، با کمک دکتر تغذیه می‌توانید بهترین منابع و مناسب‌ترین منابع مورد نیاز ویتامین آ را پیدا کنید و بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *