28 تیر 1403
خواص مواد غذایی

آیا رژیم بستنی در کاهش وزن موثر است ؟

 هنگام رژیم می توانیم بستنی بخوریم ؟

یکی از خوراکی های بسیار پرطرفدار بستنی می باشد . بستنی کالری بسیار بالا و همچنین قند و چربی زیادی دارد و معمولاً به اعتقاد بعضی از افراد برای کاهش وزن یک خوراکی ممنوع محسوب می شود اما بعضی از متخصصان رژیم غذایی عقیده دارند که نباید بیش از حد جلوی خودمان را برای مصرف خوراکی های مورد علاقه بگیریم.

جهت دریافت رژیم اختصاصی خودتون اینجا کلیک کنید !

بستنی در رژیم

زمانی که بحث به خوراکی های مورد علاقه حین کاهش وزن می رسد ، باید به این توجه داشته باشید که میزان مصرف آن ها را کنترل کنید اما سوالی که مطرح است این است که آیا می توانیم حین رژیم غذایی بستنی بخوریم ؟ بله ! اما باید عوامل مهمی را در نظر داشته باشید.

اول از همه باید به مصرف وعده های غذایی دیگر خود توجه کنید . مواد غذایی مصرفی شما در رژیم غذایی چگونه است ؟ آیا تعادل غذایی مثل مصرف میوه ، سبزیجات ، غلات ، پروتئین و چربی های سالم را در رژیم غذایی خود رعایت می کنید ؟

مصرف کلی مواد غذایی شما یک عامل مهم می باشد و فقط نباید به یک نوع خوراکی توجه کنید . اگر بستنی خوراکی مورد علاقه شماست ، حتی موقع رژیم هم می توانید آن را مصرف کنید . به شرط این که تعداد دفعات آن را کاهش دهید و به حجم بستنی مصرفی خود نیز توجه داشته باشید.

مصرف بستنی در رژیم لاغری

اما اگر قصد خوردن بستنی داشتید راهکارهای این بخش از به شما کمک می کند که در حین رژیم غذایی از بستنی استفاده کنید :

 1. مقدار آن را کاهش دهید.
 2. یک بستنی را به چهار وعده تقسیم کنید.
 3. زمانی که قصد خوردن بستنی دارید ، آن را کامل از کاغذ خود جدا نکنید زیرا جدا کردن کامل کاغذ باعث می شود که یکباره همه آن را بخورید.
 4. هر وعده بستنی شما باید به اندازه نصف یک فنجان باشد . پس بهتر است که به اندازه نصف یک فنجان از بستنی جدا کرده و آن را در کاسه ریخته و میل کنید.
 5. زمانی که بستنی را با قاشق میل کنید ، زودتر سیر می شوید.
 6. هنگام خوردن بستنی آهسته رفتار کنید و کاملاً از آن لذت ببرید.
 7. مصرف تند و سریع مواد غذایی و با سرعت بالا باعث پرخوری می شود . اینکه مواد غذایی را آهسته مصرف کنید، هم رضایت درونی بیشتری دارید و هم به کاهش وزن خود کمک بیشتری می کنید.
 8. اگر قصد دارید که همراه با بستنی یک میان وعده مغذی هم داشته باشید ، مقداری میوه مصرف کنید.
 9. اگر قصد دارید که بیشتر از نصف فنجان مصرف بستنی مصرف کنید ، مقداری میوه به آن اضافه کنید تا حجم آن بیشتر به نظر برسد.
 10. اضافه کردن میوه به بستنی می تواند خواص آنتی اکسیدانی و همچنین وجود فیبر، ویتامین و مواد معدنی را در آن تضمین کند.
 11. استفاده از یک بستنی ساده مثل بستنی وانیلی و شکلاتی همراه با میوه طعم بسیار خوشایندی را ایجاد می کند و همچنین اضافه کردن میوه به بستنی بافت و طعم آن را تغییر می دهد و راضی کننده تر خواهد بود.

آیا رژیم بستنی در کاهش وزن موثر است ؟

متاسفانه نمی توانید هنگام پروسه کاهش وزن هر بستنی که دوست دارید، میل کنید . بنابراین نام احمقانه رژیم بستنی را برای همیشه از ذهنتان دور کنید. رژیم هایی که در آن به صورت روزانه بستنی به کار می رود ، هرگز کاربردی نیستند. اگرچه رژیم بستنی کالری کم و فیبر بالایی دارد اما نمی تواند محتوای مناسبی برای کاهش وزن باشد.

هیچ شواهد و مدرکی مبنی بر این وجود ندارد که مصرف روزانه بستنی می تواند در کاهش وزن موثر باشد . به عبارت دیگر بستنی می تواند فقط در روزهایی که هوس می کنید ، استفاده شود.

نه این که آن را پایه ای برای رژیم غذایی خود قرار دهید . مصرف روزانه بستنی برابر با مصرف شیرینی جات در طول روز می باشد و در نتیجه نمی توان انتظار کاهش وزن را از آن داشت.

آیا ماست فریز شده گزینه مناسبی می باشد ؟

ماست فریز شده نسبت به بستنی محتوای چربی کمی دارد اما ممکن است قند آن بالا باشد.

بنابراین خوردن ماست فریز شده برای مصرف کم کالری مناسب نمی باشد ؛ مخصوصاً اگر میزان زیادی از آن را مصرف کنید . به عنوان مثال مصرف یک فنجان بستنی حدود 250 کالری دارد اما مصرف یک فنجان ماست فریز شده تقریباً 350 کالری دارد . بنابراین اگر قصد دارید که ماست فریز شده را جایگزین یک وعده کوچک بستنی کنید ، هرگز به کاهش وزن خود کمک نمی کنید.

اگر میل زیادی به خوردن بستنی دارید و سعی دارید که ماست یخ زده را جایگزین آن کنید ، بهتر است که از همان بستنی اما به مقدار کم استفاده کنید.

اگر ترجیح شما استفاده از ماست یخ زده به جای بستنی می باشد ، پس حتما مقدار آن را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *