رژیم کانادایی اصلی 13 روزه

اگر به دنبال کاهش وزن سریع برای یک جشن یا مهمانی هستید، حتما اسم رژیم کانادایی به گوشتان خورده است. احتمالا کنجکاو شدید که این رژیم غذایی چیست و عملکرد آن چگونه است. رژیم کانادایی یک رژیم غذایی 13 روزه متشکل از غذاهایی است که پروتئین زیاد و چربی کمی دارند. این رژیم که با عنوان «Royal Danish Hospital Diet» در جهان شناخته می شود، به «رژیم 13 روزه در راه بهشت» معروف است. الان وسوسه شده اید و به این فکر می کنید که رژیم کانادایی در مدت زمان کوتاه وزنتان را کاهش می دهد، پس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این رژیم بدانید.

رژیم کانادایی چیست؟

طبق مطالعات دانشگاه آرهوس دانمارک، رژیم کانادایی یک رژیم غذایی سخت است که برای کاهش سریع وزن تقریبا 10 کیلو در کمتر از دو هفته تنظیم شده است. ایده رژیم کانادایی از آنجا شکل گرفت که به افراد چاقی که قرار است عمل جراحی انجام دهند، کمک کند هر چه سریعتر وزن خود را کم کنند و آماده عمل جراحی شوند. به همین دلیل این رژیم با عنوان «Danish hospital diet» شناخته می شود. بسیاری از اعمال جراحی برای افرادی که دارای اضافه وزن زیادی هستند خطرناک است، بنابراین رژیم کانادایی برای کاهش سریع وزن طراحی شده است.

در حال حاضر می دانیم که رژیم غذایی سخت و شدید سلامتی بدن را به خطر می اندازد. اگرچه برنامه رژیم کانادایی شامل غذاهای سالم است، اما روشی بسیار عجیب برای کاهش وزن محسوب می شود.

رژیم کانادایی کاملا شبیه رژیم بنتینگ (banting) است که در آن پروتئین زیاد با حداقل کربوهیدرات و قند در نظر گرفته شده است. وقتی به عکس افراد قبل و پس از دنبال کردن رژیم کانادایی نگاه می کنید، کاهش وزن آنها بسیار مشهود است.

در حال حاضر پزشکان در توصیه رژیم کانادایی تردید دارند، مگر اینکه با توجه به شرایط خاص انجام این رژیم را به مراجعان خود پیشنهاد کنند. دلیل آن کاملا بدیهی است؛ رژیم های غذایی سخت و شدید که باعث کاهش سریع وزن می شوند خطرناک هستند و مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال دارند.

آیا رژیم های سخت موثر هستند؟

جواب این سوال مثبت است. افراد با پیروی از یک رژیم غذایی شدید مانند رژیم کانادایی به سرعت وزن کم می کنند، اما حفظ آن و عدم بازگشت وزن کار سختی است. تقریبا وزن همه افرادی که از طریق رژیم های سخت لاغر شده اند دوباره و آن هم بلافاصله برمی گردد. به همین دلیل انجام هیچ رژیم غذایی سخت و افراطی توصیه نمی شود مگر اینکه شرایط خاصی همچون چاقی بیش از حد یا انجام عمل جراحی وجود داشته باشد. رژیم 13 روزه کانادایی به خوبی در کاهش وزن عمل می کند به همین دلیل هم شناخته شده است و همه جا درباره آن می نویسند اما آیا این رژیم لاغری، رژیمی سالم است؟ پزشکان پاسخ می دهند البته که خیر!

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]نکته مهم: توصیه ما به شما استفاده از رژیم اختصاصی با مشورت مشاور تغذیه می باشد. کلینیک ازشنبه به هیچ عنوان توصیه به استفاده از برنامه های غذایی که به صورت عمومی می باشد را توصیه نمی کند. [/box]

 1. رژیم کانادایی 13 روزه کی برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت؟

این رژیم برای اولین بار چند دهه پیش در کپنهاگ دانمارک استفاده شد اما مشخص نیست چه کسی آن را ابداع کرده و رژیم چگونه انجام شده است. فقط این را می دانیم که این رژیم به عنوان یک برنامه غذایی در بیمارستان مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین می توان حدس زد یک پزشک رژیم کانادایی را طراحی کرده باشد، گرچه در حال حاضر پزشکان راه های بهتری برای کاهش وزن پیشنهاد می کنند. کاهش وزن در بسیاری از موارد ضروری است اما انجام آن با روشی سالم و متعادل برای سلامتی بدن بسیار اهمیت دارد. شاید برایتان جالب باشد که رژیم کانادایی در سال 2011 با قیمت 14 دلار فروخته می شد.

بدیهی است رژیم های سختی مانند رژیم کانادایی که به طور عمده شامل گوشت گاو، تخم مرغ، قهوه و کاهو است برای بدن مضر باشد. برنامه کامل این رژیم را در ادامه مقاله ارائه می کنیم تا ببینید چه مواد غذایی دیگری در آن گنجانده شده است، اما نکته این است که این رژیم بدون چربی، کربوهیدرات و قند است. طبق تحقیقات «Journal of the American College of Cardiology» مصرف بیش از حد پروتئین می تواند برای قلب و کلسترول مضر باشد، حال آنکه رژیم 13 روزه کانادایی هم دارای پروتئین زیاد اما فاقد چربی، قند و کربوهیدرات است و به شما اطمینان می بخشد که در عرض 13 روز 10 کیلو وزن کم کنید.

 1. آیا رژیم کانادایی یک رژیم غذایی همراه با گرسنگی است؟

البته که خیر، زیرا افراد با وجود رژیم کانادایی می توانند غذا بخورند اما میزان وعده های غذایی در این رژیم به خوبی کنترل شده است. میزان کالری دریافتی روزانه در این رژیم 600 تا 900 واحد است که برای تامین مواد مورد نیاز بدن از جمله ویتامین ها و مواد معدنی نیز کافی نیست، چه برسد به پروتئین یا چربی های مفید. در حال حاضر می دانیم که چربی های مفیدی وجود دارد که برای کمک به کاهش وزن باید در رژیم غذایی افراد گنجانده شود.

 1. ادعاهای رژیم کانادایی

رژیم کانادایی ادعا می کند تنها در 13 روز وزن افراد را 10 کیلو کاهش می دهد. همچنین این رژیم مدعی است در کمتر از دو هفته متابولیسم بدن شما را تغییر می دهد به طوریکه تغییرات متابولیسم مدت ها پس از اتمام رژیم در شما باقی می ماند و باعث کاهش وزن در آینده نیز می شود. این رژیم با استفاده از یک برنامه غذایی مشخص که عمدتا شامل گوشت گاو بدون چربی، تخم مرغ، قهوه، کاهو، اسفناج یا هر نوع سبزیجات برگ سبز است عمل می کند.

از آنجا که رژیم کانادایی یک رژیم سخت و افراطی است قطعا کاهش وزن افراد را به همراه دارد. این ادعا که کاهش سریع وزن در یک دوره زمانی کوتاه رخ می دهد کاملا درست است، اما سلامتی افراد به خطر می افتد. بنابراین گرچه رژیم کانادایی از یک برنامه دقیق برخوردار است، اما مضرات زیادی به همراه دارد.

 1. آیا رژیم کانادایی موثر است؟

عکس های افراد قبل و پس از دنبال کردن رژیم کانادایی نشان می دهد که این رژیم بسیار موثر عمل می کند. اگر قصد دارید از این رژیم استفاده کنید حتما با پزشک خود یا متخصص رژیم درمانی مشورت کنید و با نظارت او این کار را انجام دهید.

هرگز نباید از چنین رژیم سختی پیروی کنید مگر اینکه پزشک آن را به شما توصیه کرده باشد. عوارض جانبی رژیم کانادایی تاثیرات بدی بر بدن شما می گذارد. حجم کم مواد غذایی باعث می شود بدن شما انرژی نداشته باشد و سطح قند خونتان افت کند.

این نکته را به خاطر داشته باشید رژیم کانادایی به سرعت شما را لاغر می کند اما نتایج آن طولانی مدت نیست. زمانی نمی گذرد که مجددا به حالت اولیه خود باز می گردید و قطعا احساس بدتری نسبت به زمان شروع رژیم خواهید داشت.

 1. مواد غذایی موجود در برنامه رژیم کانادایی

محدودیت های بسیار زیادی در برنامه رژیم کانادایی وجود دارد. در طول 13 روز رژیم کانادایی شما نمی توانید آدامس بجوید و مشروبات الکلی مصرف کنید. غذاهای خود را باید بدون روغن و تنها به صورت آب پز یا کبابی تهیه کنید. سالادهای موجود در برنامه غذایی را بدون سس مصرف کنید. از شیرین کننده ها مثل قند، شکر و عسل برای شیرین کردن قهوه و چای استفاده نکنید. غذای دیگری به جز آنچه که در برنامه غذایی رژیم کانادایی آمده است نخورید. در این رژیم شما حق جایگزین کردن مواد غذایی را ندارید، تنها می توانید مقدار زیادی آب بنوشید.

رژیم کانادایی با کمترین میزان از مواد غذایی طراحی شده تا روزانه تنها 600 تا 900 کالری را به بدن شما برساند. کمی قهوه، کمی چای، مقداری گوشت بدون چربی و کمی کاهو واقعا دیوانه کننده است! کاهو کالری ای ندارد و شما را سیر نمی کند. اگر گیاهخوار هستید، باید فقط سبزیجات برگ سبز، چای و قهوه مصرف کنید.

نوشیدن قهوه در این رژیم غذایی آن هم بدون غذا شما را دچار ضعف می کند. گرچه قهوه در رژیم های غذایی به عنوان چربی سوز عمل می کند، اما عوارض جانبی فراوان رژیم کانادایی باعث می شود ایده کاهش چربی چندان هم مطلوب نباشد.

فهرست مواد غذایی موجود در ابتدای رژیم کانادایی شامل این موارد است:

 • گوشت بدون چربی
 • کاهو یا اسفناج
 • تخم مرغ
 • قهوه یا چای

رژیم کانادایی تنها رژیم لاغری و کاهش سریع وزن نیست؛ موارد زیاد دیگری وجود دارد که هر یک به اندازه دیگری مضر هستند. برای کاهش وزن باید از برنامه ای پیروی کنید که با دقت طراحی شده و طیف وسیعی از مواد غذایی را در اختیار شما قرار می دهد تا پروتئین، لبنیات، ویتامین ها، مواد مغذی و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را تامین کند. با استفاده از یک رژیم لاغری مناسب شما به تدریج وزن خود را کم می کنید در نتیجه بازگشت وزن نخواهید داشت.

رژیم کانادایی که شامل یک تخم مرغ آب پز برای صبحانه، گوشت بدون چربی به همراه کاهو یا اسفناج برای وعده های ناهار و شام به همراه مقدار زیادی قهوه و آب در این میان است، می تواند بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد. مطمئنا شما با این رژیم لاغر می شوید اما عضلاتتان تحلیل می رود و عملکرد مغزتان دچار مشکل می شود.

هرچه بیشتر در رژیم کانادایی پیش می روید، مواد غذایی تغییر می کند. شما رژیم را با کاهو، تخم مرغ و گوشت بدون چربی شروع می کنید و به تدریج سبزیجات دیگر، مقداری نان تست و ماهی نیز به برنامه غذایی تان اضافه می شود. بنابراین مواد غذایی موجود در رژیم کانادایی این موارد است:

 • کاهو، اسفناج، کرفس یا هر نوع سبزیجات برگ سبز
 • گوشت بدون چربی (گوشت گاو، گوشت گوسفند، سینه مرغ، ماهی سالمون، ژامبون)
 • قهوه، چای، چای سبز
 • تخم مرغ آب پز

و با گذشت زمان:

 • هویج
 • گوجه فرنگی
 • لوبیا
 • سیب
 • ماست بدون چربی

توجه: رژیم کانادایی یک رژیم غذایی ناکافی است!

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]برنامه رژیم غذایی کانادایی اصلی، سیزده روزه می باشد. ما در ازشنبه برای شما رژیم غذایی اصلی را آماده نموده ایم. [/box]

برنامه رژیم 13 روزه کانادایی

روز اول

صبحانه: یک فنجان قهوه یا چای بدون قند

ناهار: 200 گرم اسفناج آب پز، یک تخم مرغ آب پز و یک گوجه فرنگی

شام: 200 گرم استیک، سالاد سبز با کمی روغن زیتون و آب لیمو ترش

روز دوم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند

ناهار: 250 گرم ژامبون گوشت با یک کاسه کوچک ماست بدون چربی

شام: 200 گرم گوشت گاو کبابی، سالاد سبز با کمی روغن زیتون و آب لیمو ترش، میوه دلخواه

روز سوم

صبحانه: یک فنجان قهوه یا چای بدون قند

ناهار: دو عدد تخم مرغ آب پز، یک برش ژامبون و یک فنجان کاهو

شام: کرفس آب پز، گوجه فرنگی و یک میوه دلخواه

روز چهارم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند و یک برش نان تست ساده

ناهار: 200 میلی لیتر آب میوه دلخواه همراه با یک فنجان ماست کم چرب

شام: یک تخم مرغ آب پز، یک هویج بزرگ، 100 گرم پنیر کم چرب

روز پنجم

صبحانه: یک لیوان آب ولرم با مقداری آب لیمو ترش

ناهار: 200 گرم ماهی آب پز با آب لیمو ترش

شام: 200 گرم گوشت گاو کبابی همراه با کرفس

روز ششم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند و یک برش نان تست ساده

ناهار: یک تخم مرغ آب پز و هویج

شام: 150 گرم سینه مرغ کبابی یا آب پز به همراه کاهو

روز هفتم

صبحانه: یک فنجان قهوه یا چای سبز بدون قند

ناهار: فقط آب بنوشید

شام: 200 گرم گوشت گوسفند کبابی با یک سیب

روز هشتم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند

ناهار: دو تخم مرغ آب پز، 200 گرم اسفناج آب پز و یک گوجه فرنگی

شام: 200 گرم گوشت گاو کبابی همراه با سالاد سبز با کمی روغن زیتون و آب لیمو ترش

روز نهم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند

ناهار: 200 گرم ژامبون با یک فنجان ماست کم چرب

شام: کرفس آب پز، گوجه فرنگی و یک میوه دلخواه

روز دهم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند به همراه یک برش نان تست ساده

ناهار: دو تخم مرغ آب پز، یک برش ژامبون با یک فنجان کاهو

شام: یک گوجه فرنگی، کرفس آب پز و یک میوه دلخواه

روز یازدهم

صبحانه: یک فنجان قهوه با یک حبه قند به همراه یک برش نان تست ساده

ناهار: 200 میلی لیتر آب پرتقال یا یک سیب، یک فنجان ماست بدون چربی

شام: 250 گرم میوه متنوع، یک تخم مرغ آب پز و یک هویج

روز دوازدهم

صبحانه: یک هویج با مقداری آب لیمو ترش

ناهار: 200 گرم ماهی آب پز با کمی آب لیمو ترش

شام: یک تخم مرغ آب پز، یک هویج و 100 گرم پنیر کم چرب

روز سیزدهم

صبحانه: یک لیوان آب ولرم با مقداری آب لیمو ترش

ناهار: دو تخم مرغ آب پز با هویج

شام: 250 گرم سینه مرغ کبابی یا آب پز، کاهو با آب لیمو ترش

 1. رژیم کانادایی برای گیاهخوران

افراد گیاهخوار می توانند از مواد غذایی جایگزین در برنامه غذایی رژیم کانادایی استفاده کنند. ماهی را با سویا، مرغ را با بادمجان و گل کلم، گوشت گاو را با لوبیا جایگزین کنید.

 1. مزایا و نتایج رژیم کانادایی

رژیم کانادایی با تعیین 600 تا 900 کالری دریافتی به صورت روزانه باعث می شود به سرعت لاغر شوید، اگرچه این اتفاق بیشتر به این دلیل است که تقریبا مواد غذایی خاصی وارد بدن شما نمی شود. بنابراین نتایج رژیم کانادایی در ابتدا ممکن است خوب باشد، اما اثرات طولانی مدت ندارد. به احتمال زیاد با مشکلات کلیوی، بیماری های روده و سایر مشکلات مربوط به رژیم های غذایی سخت روبرو خواهید شد.

آیا با انجام رژیم کانادایی سیزده روزه احساس خوبی نخواهم داشت؟

به دلیل حجم کم مواد غذایی در رژیم کانادایی مدام احساس گرسنگی، ضعف و تحریک پذیری می کنید. این سوال برایتان به وجود می آید که آیا رژیم غذایی سخت ارزشش را دارد؟

آیا باید همزمان با رژیم کانادایی ورزش کنم؟

اگر رژیم کانادایی را رعایت می کنید دیگر انرژی لازم برای انجام تمرینات ورزشی نخواهید داشت. هرگونه رژیم لاغری و کاهش وزن مناسب شامل یک برنامه غذایی سالم به همراه تمرینات ورزشی مناسب است. اگر در حین پیروی از رژیم کانادایی ورزش کنید به احتمال زیاد از حال می روید یا مریض می شوید. بدن شما در طول این رژیم انرژی لازم برای انجام کاری را ندارد.

آیا نتایج رژیم کانادایی فوری است؟

بله نتایج حاصل از رژیم کانادایی سریع است، زیرا اساسا به خودتان گرسنگی می دهید. یادتان باشد هرگز خودتان را گرسنه نگه ندارید! رژیم لاغری و کاهش وزن باید کاملا به طور معقول انجام شود و کاهش وزن تدریجی باشد. هرچه کاهش وزن تدریجی تر باشد، حفظ وزن به طور دائمی امکان پذیرتر خواهد بود. وقتی از یک رژیم غذایی سخت مانند رژیم کانادایی پیروی می کنید، به سرعت لاغر می شوید اما به همان سرعت نیز به وزنتان اضافه می شود و حتی ممکن است از قبل چاق تر شوید. بنابراین به دنبال کاهش سریع وزن خود نباشید، بلکه از رژیمی پیروی کنید که وزنتان را به طور مداوم و به تدریج کاهش دهد.

 1. جزئیات رژیم کانادایی

پیش از این درباره چگونگی برنامه غذایی رژیم کانادایی و اینکه این برنامه تنها شامل گوشت بدون چربی، تخم مرغ، کاهو یا سبزیجات برگ سبز و قهوه است به تفصیل صحبت کردیم. رژیم کانادایی رژیمی نامتعادل و فوق‌ العاده سخت است که گرچه افراد را به سرعت لاغر می کند، اما کاهش وزن آنها را حفظ نمی کند. همچنین پس از اتمام دوره رژیم، آسیب های جدی به سلامتی شما وارد خواهد شد. احساس ضعف عمومی، تحریک پذیری، ناتوانی و کاهش عملکرد مغز از عوارض معمول رژیم کانادایی است.

برنامه غذایی رژیم کانادایی ناسالم است و بدن شما را به شدت از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای عملکرد مطلوب روزمره محروم می کند. در عوض شما برای کاهش وزن باید مواد مغذی مصرف کنید، یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید، با یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی مشورت کنید و از مکمل های معتبر کاهش وزن استفاده کنید. رژیم 13 روزه کانادایی قطعا وزن شما را در مدت زمان کوتاه کاهش می دهد اما نتایج آن طولانی مدت نیست و به قیمت لطمه زدن به سلامتی شما تمام خواهد شد. بررسی نظرات افرادی که از رژیم کانادایی پیروی کرده اند نشان می دهد آنها به سرعت وزن کم کرده اند، اما بلافاصله وزن از دست رفته را اضافه کرده اند.

 1. متخصصان تغذیه و رژیم درمانی درباره رژیم کانادایی چه نظری دارند؟

هیچ متخصص تغذیه یا رژیم درمانی به شما نمی گوید که روزانه به کمتر از 600 کالری نیاز دارید، بلکه شما را از مضرات رژیم 13 روزه کانادایی آگاه می کند. رژیم لاغری و کاهش وزن جزو مواردی است که باید بسیار جدی گرفته شود. غذای خوب و سالم بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، خوب ورزش کنید، مصرف کربوهیدرات و قند را به حداقل کاهش دهید و رژیم غذایی معقولانه ای برای کاهش وزن انتخاب کنید.

 1. چگونه رژیم کانادایی را دنبال کنیم؟

پس از دریافت رژیم 13 روزه کانادایی برنامه غذایی آن را روز به روز دنبال می کنید. این برنامه غذایی فوق العاده محدود است و شما تنها سه وعده صبحانه، ناهار و شام را به همراه مقدار زیادی قهوه، چای و آب در طول روز مصرف می کنید. رژیم کانادایی فاقد هرگونه مکمل لاغری است و باعث می شود در اثر کمبود شدید انرژی دچار سردرد و حالت تهوع شوید. اگر رژیم کانادایی را انتخاب کردید حتما آن را تحت نظر پزشک یا متخصص رژیم درمانی انجام دهید.

بر اساس توصیه پزشکان حتی اگر نیاز به کاهش وزن زیاد دارید هرگز از رژیم های غذایی سخت و افراطی استفاده نکنید مگر آنکه متخصص تغذیه آن را تایید کرده باشد. در عوض هر روز یک برنامه غذایی متعادل را دنبال کنید که شامل پروتئین، میوه و سبزیجات، چربی های مفید و مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز باشد. در سایت های مختلف نظرات مثبت نیز درباره رژیم کانادایی وجود دارد اما اگر کسی رژیم کانادایی را به شما توصیه کرد، تحت تاثیر عکس های قبل و پس از رژیم که لاغری در آنها بسیار مشهود است قرار نگیرید و حتما خودتان در این باره تحقیق کنید.

عکس های قبل و پس از رژیم کانادایی دقیقا اندام افراد را در زمان اتمام دوره رژیم نشان می دهد، اما عکسی از یک هفته یا یک ماه پس از اتمام رژیم که افراد دچار اضافه وزن شده اند به شما نشان داده نمی شود. رژیم کانادایی یا هر رژیم سخت دیگری تنها باید به توصیه پزشک و تحت نظارت او انجام شود. این نکته را به یاد داشته باشید که ممکن است همه افرادی که از رژیم کانادایی پیروی کرده اند، صادقانه نظر نداده باشند و از اضافه وزن خود یا مسائل بهداشتی خود چیزی نگفته باشند.

 1. عوارض جانبی رژیم کانادایی 13 روزه

بر اساس بررسی سالانه نشریه ESPEN، هر رژیم غذایی سخت منجر به بروز عوارض جانبی می شود. رژیم کانادایی حتی می تواند زندگی افراد را تهدید کند. این رژیم غذایی سخت برای عملکرد کلیه ها و روده ها مضر است و منجر به آسیب مغزی می شود. در اینجا عوارض جانبی رژیم کانادایی را با هم مرور می کنیم:

 • کاهش سطح انرژی
 • استرس
 • سردرد
 • فشار عصبی
 • حالت تهوع
 • دردهای عضلانی
 • احساس ضعف و بی قراری
 • گرسنگی
 • بیماری
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات روده
 • مشکلات کبدی
 • کسالت عمومی

برای کاهش عوارض رژیم کانادایی بدن خود را با نوشیدن آب فراوان هیدراته کنید. از فعالیت بدنی زیاد بپرهیزید و خودتان را خسته نکنید. میزان مصرف نمک را به حداقل برسانید و قند و شیرینی های مصنوعی را تا حد ممکن حذف کنید. پس از اتمام دوره رژیم از مولتی ویتامین مناسب استفاده کنید تا کمبود مواد مغذی بدنتان برطرف شود.

 1. زنگ خطر رژیم کانادایی

تمام هشدارهای لازم درباره رژیم کانادایی را تا اینجای مقاله گوشزد کردیم. رژیم های شدید برای بدن خطرناک هستند و سلامتی شما را به طور جدی تهدید می کنند. در حقیقت به هیچ وجه نباید یک رژیم لاغری افراطی را انتخاب کرد زیرا منجر به مشکلات طولانی مدت برای بدن خواهد شد.

کودکان مبتلا به چاقی هرگز نباید از رژیم کانادایی پیروی کنند. یک رژیم غذایی متعادل با ترکیب مناسب پروتئین، چربی های مفید، لبنیات، مواد معدنی، ویتامین ها و مواد مغذی در کنار فعالیت بدنی و ورزش روشی سالم برای کاهش وزن است.

چه افرادی نباید رژیم کانادایی را دنبال کنند؟

اگر قصد پیروی از یک رژیم غذایی سخت مانند رژیم کانادایی را دارید، حتما با یک متخصص تغذیه یا متخصص رژیم درمانی مشورت کنید و این کار را تحت نظارت او انجام دهید. این رژیم تنها برای افراد کاملا سالم قابل اجراست، گرچه استفاده از این نوع رژیم های سخت و افراطی اصلا توصیه نمی شود. افراد مبتلا به بیماری های گوارشی، فشار خون بالا، افراد بالای 40 سال، زنان باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان، ورزشکاران حرفه ای و افرادی که کار بدنی سنگین انجام می دهند نباید رژیم کانادایی را دنبال کنند. به خاطر داشته باشید هیچ داده علمی مبنی بر ایمن بودن رژیم کانادایی وجود ندارد.

 1. شکایت از رژیم کانادایی

در هیچ کجای جهان پرونده قضایی در رابطه با رژیم کانادایی پیدا نمی شود. اگر متخصص تغذیه به هر دلیلی برای شما رژیم کانادایی را تجویز کند و شما پس از دنبال کردن آن دچار مشکلات جسمی شوید، احتمالا برای شکایت به مشکل بر می خورید.

 1. جایگزین رژیم کانادایی

بهترین جایگزین برای رژیم کانادایی و بهترین راه برای پیشگیری از عوارض جانبی آن دنبال نکردن این رژیم یا هر نوع رژیم لاغری سخت و افراطی است. برای کاهش وزن باید یک برنامه غذایی سالم را دنبال کنید، مقدار زیادی آب بنوشید، ورزش منظم انجام دهید و مکمل های لاغری و کاهش وزن معتبر مصرف کنید. این روش به شما کمک می کند سبک زندگی خود را تغییر دهید و به سمت تغذیه سالم حرکت کنید. فقط به خاطر داشته باشید مانند هر رژیم لاغری پس از اتمام دوره رژیم درمانی پرخوری نکنید، زیرا پرخوری سریعترین راه برای افزایش وزن از دست رفته است.

 1. نظرات افرادی که رژیم کانادایی را دنبال کرده اند

بعضی کاربران عنوان کرده اند رژیم کانادایی یک نکته مثبت دارد و آن هم خودکنترلی و نظم و انضباط است. بعضی دیگر گفته اند این رژیم تنها در همان 13 روز موثر است و بلافاصله پس از آن دچار اضافه وزن شده اند. عده ای از افراد نیز رژیم کانادایی را برای شرکت در یک جشن یا مهمانی که نیاز به کاهش سریع وزن در یک بازه زمانی کوتاه داریم پیشنهاد می کنند. آنها معتقدند این رژیم 13 روزه معجزه می کند!

حرف آخر

آیا رژیم کانادایی چیز جدیدی به افرادی که قصد دارند رژیم بگیرند ارائه می کند؟ بسیار بدیهی است که کاهش کالری دریافتی روزانه به کاهش وزن کمک می کند و اکثر افراد این را می دانند. کاهش کالری روزانه همان چیزی است که رژیم کانادایی به آن تکیه می کند، اما مطمئنا استفاده از این رژیم در طولانی مدت خوب نیست و به محض بازگشت به برنامه غذایی معمول به احتمال زیاد وزن اضافه می کنید.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]برای دریافت رژیم غذایی میتوانید وارد صفحه اصلی ازشنبه شوید. کلیک کنید[/box]

اگر قصد دارید به شیوه ای موثر وزن خود را کم کنید یک رژیم غذایی متعادل انتخاب کنید که مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را تامین کند. مصرف مکمل های لاغری تاییدشده در کنار رژیم غذایی بسیار کمک کننده است. بنابراین به جای تکیه بر رژیم های لاغری سخت مانند رژیم کانادایی، زندگی سالم را با این کارها در پیش بگیرید:

 • میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید
 • 3 تا 6 روز در هفته ورزش کنید
 • آب زیادی بنوشید
 • مصرف سبزیجات تازه را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید
 • از وعده های غذایی صرف نظر نکنید
 • مصرف غذاهای آماده و محصولات فرآوری شده را کاهش دهید
 • به اندازه کافی بخوابید
 • مهار کردن استرس را یاد بگیرید
 • به میزان غذای مصرفی خود توجه کنید
 • هر از چند گاهی به خود جایزه دهید و در خوردن افراط کنید
 • پیاده روی و دوچرخه سواری را در برنامه روزمره خود قرار دهید

این کارها خیلی ساده است. درست است؟

پرسش و پاسخ

 1. عوارض جانبی رژیم کانادایی چیست؟

عوارض جانبی رژیم کانادایی بر اساس گزارش افرادی که این رژیم را دنبال کرده اند شامل حالت تهوع، کم آبی بدن، دفع مدفوع نامنظم، درد معده و اسهال است.

 1. مواد غذایی مورد استفاده در رژیم کانادایی چیست؟

گوشت بدون چربی، کاهو، اسفناج، تخم مرغ، ماست، قهوه و چای مواد غذایی مجاز در رژیم کانادایی است.

 1. آیا رژیم کانادایی جواب می دهد؟

هیچ تحقیق بالینی منتشر شده ای وجود ندارد که ثابت کند رژیم کانادایی به شما در کاهش وزن کمک می کند. گرچه با توجه به محدودیت کالری دریافتی در این رژیم احتمال کاهش وزن وجود دارد، اما ثابت نشده است.

 1. هزینه رژیم کانادایی چقدر است؟

هزینه رژیم کانادایی صرفا به مواد غذایی موجود در برنامه این رژیم بستگی دارد. اگر این مواد را در منزل دارید، دیگر نیازی به صرف هزینه اضافی نیست.

 1. چگونه باید رژیم کانادایی را دنبال کنم؟

شما باید رژیم کانادایی را به مدت 13 روز دنبال کنید. به توصیه متخصصان تغذیه پس از اتمام رژیم کانادایی نباید تا دو سال دیگر مجددا از این رژیم استفاده کنید.

 1. آیا می توانم غذاهای رژیم کانادایی را جایگزین کنم؟

خیر، نمی توانید غذاهای رژیم کانادایی را با مواد غذایی دیگری جایگزین کنید. باید هر مرحله از رژیم را طبق دستورالعمل مشخص شده دنبال کنید.

 1. آیا در حین رژیم کانادایی به ورزش کردن نیاز دارم؟

خیر، شما به ورزش کردن حین رژیم کانادایی نیاز ندارید. با توجه به میزان کم کالری دریافتی در این رژیم انجام تمرینات ورزشی بسیار دشوار خواهد بود.

اشتراک گذاری

2 یک نظر

 1. امیرسام پاسخ

  سلام و ادب و احترام
  مقالات منتشر شده طبق تایید کارشناسان تغدیه هست؟ مقاله منتشر شده نسبت به منابعی که دادین اشتباهه. ایا طبق نظر کارشناسان تغییر کرده یا خطای انسانی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *