28 تیر 1403
رژیم گروه خونی

رژیم غذایی گروه خونی O منفی

رژیم غذایی گروه خونی O منفی

دکتر پیتر جی. دآدمو (Dr. Peter J. D’Adamo) در کتابش با عنوان “غذای درست برای گروه خونی‌تان” ادعا می‌کند که با رعایت رژیم غذایی براساس گروه خونی‌تان می‌توانید سلامتی‌تان را افزایش داده و حساسیت خود را نسبت به بیماری‌ها کاهش دهید. وی الگوهای غذایی فردی را براساس نوع خونی ABO توصیه می‌کند. صرف نظر از اینکه شما O منفی یا O مثبت هستید، توصیه‌های غذایی او برای گروه خونی نوع O یکسان است. به خاطر داشته باشید که داده‌های بالینی برای حمایت از نظریه رژیم‌های غذایی براساس گروه خونی، چندان قابل استناد نمی‌باشد.در این مقاله درباره رژیم غذایی گروه خونی O منفی خواهیم خواند.

فرضیه گروه خونی

به گفته دآدمو، گروه خونی شما نشانگر تکاملی است که تعیین می‌کند چه غذاهایی منجر به رشد بهتر شما شده و از چه غذاهایی باید پرهیز کنید. او می‌افزاید که بدن شما ذاتاً به منظور رشد، از رژیم‌های غذایی نزدیک به اجدادتان با همان نوع گروه خونی استفاده می‌کند. محققان برای درستی این نظریه، به بررسی منظم و مروری سیستماتیک پرداخته اند. طبق نتایج منتشر شده در مجله “ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی” در جولای ۲۰۱۳، محققان پس از بررسی داده‌های منتشر شده به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر هیچ مدرکی برای حمایت از تئوری رژیم‌هایی براساس نوع گروه خونی وجود ندارد. آن‌ها خواستار مطالعه بیشتر شدند.

نوع : O شکارچی

از آنجا که گروه خونی O قدیمی‌ترین نوع گروه خونی می‌باشد، دآدمو ادعا می‌کند که شما در این گروه خونی با رژیم غذایی جمع آوری شده توسط شکارچیان قدیم، که به معنای میزان بالایی از پروتئین و میزان کمی از کربوهیدرات است بهترین رشد را خواهید داشت. این نوع رژیم غذایی عموما به‌عنوان رژیم غذایی Paleo شناخته می‌شود زیرا از الگوهای غذایی تقلید می‌کند که ادعا می‌شود اولین انسان‌های دوران پارینه‌سنگی یا “عصر حجر” داشتند. شکارچیان زندگی کوچ‌نشینی داشته و از مکانی به مکان دیگر سفر می‌کردند و با شکار حیوانات وحشی و جمع آوری گیاهان خوردنی می‌گذراندند.

بهترین غذاها برای گروه خونی نوع O

به گفته دآدمو، شما به‌عنوان فردی با گروه خونی نوع O، گوشت خوار ذاتی هستید. با مصرف پروتئین حیوانی از جمله گوشت، مرغ و ماهی بیش‌ترین رشد را دارید. او توصیه می‌کند که گروه‌های خونی نوع O از تبار آفریقایی، بر گوشت قرمز و گوشت شکار نسبت به سایر گوشت‌ها تمایل بیشتری دارند. دآدمو روغن‌های سالم مثل روغن زیتون را برای همه افراد با گروه خونی نوع O توصیه می‌کند. دیگر غذاهای مفید برای نوع O شامل آجیل، دانه‌ها، میوه‌ها و سبزیجات تازه هستند. او اظهار می‌کند که افراد با نوع O باید از محصولات لبنی، حبوبات و غلات اجتناب کنند.

کارشناسان چه می‌گویند

مرکز پزشکیLangone نیویورک به ماهیت محدود پیشنهادهای این نوع گروه خونی اشاره می‌کند. به طور خاص، رژیم غذایی نوع O تمامی گروه‌های غذایی از جمله لبنیات، حبوبات و غلات را حذف کرده و باقی آن‌ها را در صورت سالم بودن مصرف می‌کند. این مرکز هشدار می‌دهد که اگر شما تمام گروه‌های غذایی را حذف کنید، ممکن است از ویتامین‌های خاص، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی ضروری نیز محروم شوید. به دلایل بال و فقدان شواهد علمی کافی برای این نوع رژیم غذایی، مرکز پزشکی Langone این نوع رژیم غذایی را توصیه نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *